Mléčné výrobky se po vytržení zubu konzumovat mohou. Lidé se asi bojí, že mléčné enzymy mohou způsobit kvašení v ráně. Záněty v ráně však vyvolávají patogenní bakterie, a ne mléčné bílkoviny. Pokud nemáte alergii na mléko, nemusíte se bát pít ho ani po extrakci zubu. V ráně se vytvoří koagulum, tedy krevní sraženina, která chrání prázdné zubní lůžko.

zubař s asistentkou

V současnosti se razí trend udržet zuby v ústech co nejdéle. Každá náhrada je stále pouze náhrada, navzdory obrovskému technologickému pokroku ve stomatologii. Po každém vytržení se část kosti i dásně v okolí vstřebá. Navíc nahradit vlastní zub tak, aby splňoval ty nejvyšší estetické a funkční kritéria, je náročné a finančně velmi nákladné.

Samozřejmě, když je zub poškozen a z různých příčin ho nelze esteticky a funkčně opravit, je nutné vyjmout ho. Nejčastěji se to stane při zlomeninách zubu nebo kořene, při velké destrukci korunky kazem, zánětech okolí zubu a neléčené parodontóze.

Zatímco dáseň se zahojí velmi rychle, tedy za několik dní, kost potřebuje čas. Obyčejně i několik měsíců. Pokud se rozhodnete pro můstek nebo pro vytahovací protézu, která nahradí část chrupu, pamatujte, že zubař bude muset narušit zdravé zuby v okolí mezery.
vytržený zub

Šetřete se 

·         Neužívejte léky, které ředí krev, mohli by způsobit, že rána bude velmi krvácet.

·         V případě, že se otok zvětšuje, krvácíte, máte silné bolesti nebo teplotu nad 38 stupňů Celsia, vraťte se do zubní ambulance.

·         Těsně po vytržení zubu si musíte nechat v ústech tampon pět až patnáct minut.

·         Dokud neodezní účinky anestézie, nejezte, nekuřte a pijte jen v malém množství. Venku v zimě nemluvte.

·         Snažte se nenasávat si ránu a nevyplachujte ji 24 hodin.

·         Šetřete se a na několik následujících dní omezte fyzickou aktivitu.

·         Spěte s hlavou vyvýšenou oproti tělu.

·         Na druhý den po zákroku můžete hojení podpořit vyplachováním odvarem z řepíku nebo z heřmánku. Nápoj v ústech neprobublávejte, pouze ho naberte do úst, chvilku vydržte a poté vyplivněte.

·         Jezte kašovitou stravu, pijte vlažné nápoje.