Hobby nebo profi?

Pily se jednoduše dělí do dvou tříd podle uplatnění a nároků na nástroje. Kategorie hobby je určena příležitostným kutilům a kutilkám na občasné opravy kolem domu a v tomto článku se budeme věnovat právě jí. Druhá třída má označení profi a je určena spíše řemeslníkům a odborníkům. Ovládání takových strojů je snazší, protože mají větší výkon a jsou robustnější. Na druhou stranu práce s nimi již vyžaduje určité zkušenosti a vyšší náklady na pořízení.

ruční pilka¨
Ruční pily

Nemusíte být zrovna dřevorubec, abyste aspoň jednou držely v ruce ruční pilu. Při výběru ruční pily záleží na materiálu, který musíte zpracovat i jak precizní by práce s pilkou měla být. Pokud je váš partner modelář, který pracuje se dřevem, sklem, plastem či plexisklem doporučte mu lupénkovou pilu. Taková děrovka zvládne vyříznout malé otvory i v případě omezeného přístupu. Pokud se vám líbí ručně vyrobené rámy obrazů nebo potřebujete seříznout tenké lišty, hodit se vám bude pokosová pila, která umožňuje řezat v přesném úhlu. Truhláři musí řezat přesně a jemně, a k tomuto účelu se hodí čepovka, která má drobné zoubky. Univerzální pila s všestranným využitím je ocaska, jejíž zuby jsou rozvedené střídavě vpravo a vlevo.

elektrická pila
Elektrické pily

Práce s elektrickými pilami je daleko méně namáhavá a náročná na čas než je tomu u ručních pil. Pokud se chystáte k řezání určitého materiálu samy, nemusíte se jich ani jako příslušnice něžného pohlaví bát, pozor jen na volbu pilového kotouče nebo listu k danému materiálu. Přímočará kmitavá pila umožňuje rychlé opracování a dokáže vytvořit zakřivené řezy díky kmitavému pohybu jejího listu. Pokud se pustíte do řezání rozměrnějších materiálů, pomocníkem vám může být kotoučová pila, která dokáže vytvořit přímé a hladké řezy.

Pokud o kvalitní pilu dobře pečujete, její životnost se pohybuje v řádu až deseti let. Při broušení dbejte na bezpečné upevnění řezaného materiálu. U elektrických pil pravidelně vyměňujte pilové listy nebo kotouče. Důležitá je i kontrola přívodního kabelu, který nesmí být narušen.

Jakou vybrat pilu?
Ohodnoťte příspěvek
Share